SIKÇA SORULAN SORULAR

GENEL SORULAR

Üç boyutlu olarak yapılan çizimlerin gerçeğe dönüştüren makinalardır. CAD çiziminizi yaptıktan sonra, (hazır  çizim de kullanabilirsiniz) 3D yazıcıya bilgisayarınızı bağlar ya da usb kullanarak dosyayı aktarırsınız. Filamenti katman katman işleyerek çizimizdeki nesnenin gerçeğe dönüşmesidir 3D baskı

STL ya da OBJ dosyanızı 3d printer’a aktardıktan sonra makinanızın hizalama ve ısı ayarı sonrasında çalışmaya hazır olacaktır. Her bir katman üstüne katman ekleyecek ve ürününüz ortaya çıkacaktır.

FDM teknolojisinde kullanılan filament (PLA, ABS) en çok bilinen malzemeler. Bunun haricinde de birçok teknoloji var. Reçine kullanarak baskı almak veya  şırınga dolu bir sıvıyı bastırmak  (çikolata,çimento kil) ya da sinterleme denilen yöntemle tozun lazerle birleşerek ürün oluşturması mümkün…

3D yazıcı her sektörde kullanılmakta; inşaat, endüstri, makina mühendisleri, tasarımcılar, kuyumcular, yemek pasta, mobilya, giyim gibi sektörler dışında hobi amaçlı da kullanılmaktadır. Kişiye özel hediyelik eşyalar ve oyuncak, maket sektöründe de 3d yazıcıların her geçen gün önemi artmaktadır.

3D baskıları lego mantığında parça parça yaparak birleştirebilir ya da yapıştırabilirsiniz. Ya da baskı tablası çok büyük olan 3D yazıcılardan kullanabilirsiniz.

3 boyutlu programlar bilmeden de baskı yapabilirsiniz. Hazır STL dosyalarının olduğu siteler mevcut ücretsiz olarak dosyaları indirip 3d yazıcınıza atarak baskı alabilirsiniz.

Örnek siteler:

Makerbot Thingiverse,

Pinshape

Yeggi

GrabCAD

3D Master 3D Yazıcıları ve ürünleri hakkında

Craftbot: Macaristan

B9Creator: ABD

Zmorph: Polonya

Be3d: Çek Cumhuriyeti

3DP1000 – 3D Platform: ABD

Hangi 3D yazıcı teknolojisini kullanır?

Craftbot, Be3d, Zmorph, 3DP1000 FDM teknolojisini kullanmaktadır. B9Creator ise DLP teknolojisini kullanır.

Yazıcılarımız arasında bulunan Zmorph 3D Printer’ın çift kafası sayesinde iki renkli baskı almanız mümkündür.

Baskı almak istediğiniz ürünün mikron ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Hızı sizin isteğinize göre ayarlanabilir.

Baskı sonrası farklı bir işlem gerekmez ama isteğe bağlı olarak parlatma, boyama işlemlerinden geçirebilirsiniz. (İşlem yapacağınız maddenin PLA ABS mi olduğuna ve ısı duyarlılığına dikkat etmenizi öneririz)

Craftbot, B9Creator, Zmorph’da filamentler kullanılmaktadır. Fakat Zmorph’un değişebilen kafaları sayesinde, çikolata basılabilmekte, lazer kesim yapılabilmekte ve cnc router olabilmektedir. B9Creator’da sarf malzeme olarak reçine kullanılmaktadır. Siyah, cherry, kırmızı olarak 3 adet reçine bulunmaktadır. Yumuşak bir malzeme olduğu için döküme uygun bir maddedir.

Zmorph:ABS-PLA-Spesiyaller

B9Creator: Reçine

Craftbot: ABS-PLA-Spesiyaller

3DP1000: ABS-PLA-Spesiyaller

DeGReen: PLA-Spesiyaller

Zmorph:   250 x 235x 165 mm/100-300 mikron

B9Creator: Vişne reçine: 30 mikron, Siyah reçine: 30-100 mikron, kırmızı reçine: 50-100 mikron

Craftbot: 250 x 200 x 200 mm/100-300 mikron

DeGReen: 150 x 150 x 150mm/100-300 mikron

3DP1000: Min 0,07mm

Tüm 3d printerların garanti süresi 1 yıldır.

Evet, bayilik veriyoruz, bayimiz olmak için info@3dmaster.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

Bizden yapabilirsiniz, materyaller sayfamıza göz atarsanız tüm aparatlara ulaşabilirsiniz.

Teknik destek ve eğitim satın alımın hemen sonrasında mutlaka veriyoruz sonrasında da yardımcı olabileceğimiz her konu için destek sağlamaktayız.

Satın alım sonrasında yazılımı sitemizden indirebilirsiniz, herhangi bir sorun durumunda da destek için bize ulaşabilirsiniz.

Prototip ve modelleme hizmeti vermemekteyiz, fakat bayilerimizden uygun olana size yönlendirebiliriz.

3d yazıcıyı satın almadan önce bizden demo talep edebilir, kalitelerini test edebilirsiniz, yazıcılarımızı görmek isterseniz iletişim formundan bizimle iletişime geçerek, yazıcılarımızı görme imkanına sahip olabilirsiniz.